Pomimo, że efektywne odchudzanie jest uzależnione przede wszystkim od deficytu energetycznego, w rzeczywistości istnieje wiele innych czynników wpływających na redukcję tkanki tłuszczowej.
Zaburzenia poziomu niektórych hormonów czy problemy z gospodarką węglowodanową mogą sprawić, że mimo starań nie będziesz w stanie pozbyć się niechcianych kilogramów.
Po co dietetykowi wyniki badań?
Celem diety jest nie tylko utrata zbędnych kilogramów, ale również zadbanie o organizm.
Aktualne wyniki badań laboratoryjnych pomogą dietetykowi dobrać dietę tak, aby oprócz deficytu energetycznego, była ona dopasowana do poszczególnych potrzeb organizmu.
Nie można wskazać jednego, gotowego zestawu badań, który będzie odpowiedni dla wszystkich osób. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka badań, które warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem diety.
Jakie badania warto wykonać przed odchudzaniem?
Morfologia krwi – to jedno z najistotniejszych badań. Powinniśmy wykonywać je rutynowo, gdyż określa ono stan zdrowia organizmu i pozwala wykryć wiele chorób w ich wczesnej fazie. Morfologia pozwala na interpretację wielu parametrów a jej wyniki mogą wskazywać między innymi na: nadkrwistość lub niedokrwistość, niedobór żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego czy stany zapalne.
Panel tarczycowy – obejmuje badania TSH, FT3, FT4, anty-TPO oraz anty-TG. Pozwala zidentyfikować między innymi niedoczynność i nadczynność tarczycy, zapalenie tego gruczołu czy chorobę Hashimoto. Wykonanie panelu tarczycowego jest bardzo ważne, gdyż jednym z elementów leczenia chorób tarczycy jest właśnie zbilansowana dieta, zawierająca odpowiednią ilość białka, jodu oraz innych mikroskładników i uzupełniona prawidłowo dobraną suplementacją.
Lipidogram – pomiar stężenia cholesterolu całkowitego (TC), cholesterolu frakcji HDL i LDL oraz triglicerydów. Nieprawidłowe wyniki mogą świadczyć o ryzyku choroby sercowo-naczyniowej i są wskazaniem do jak najszybszego wdrożenia odpowiedniej diety.
Poziom insuliny i glukozy – wykonanie glikemii na czczo pozwoli na ocenę stanu gospodarki insulinowo-glukozowej. Jest to jedna z metod na wykrycie stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy. Osoby, u których ta gospodarka jest zaburzona, wymagają stosowania odpowiedniej diety bazującej przede wszystkim na produktach i posiłkach o niskim indeksie i ładunku glikemicznym.
Badanie ogólne moczu – pozwoli na ocenę funkcjonowania układu moczowego oraz całego organizmu. W przypadku nieprawidłowych wyników, można zdiagnozować odwodnienie organizmu czy problemy z nerkami. Wyniki będą też pomocne w przypadku diagnozowania cukrzycy.
Oczywiście, badań może być znacznie więcej! Wymieniliśmy te podstawowe, pozwalające ocenić czy w organizmie dzieje się coś nieprawidłowego.
Jeżeli potrzebujesz konsultacji z dietetykiem pamiętaj, że w naszym cateringu są one darmowe!
Na początku pomagamy z wyborem kaloryczności oraz rodzaju diety, a podczas trwania zamówienia masz możliwość darmowych konsultacji z jedną z naszych dietetyczek.
Zamów catering dietetyczny z darmową dostawą w Warszawie i okolicach już teraz!