Dieta SIRT zyskała popularność przede wszystkim dzięki autorce przeboju Hello – Adele i jej spektakularnej metamorfozie. Piosenkarka zrzuciła dzięki niej kilkadziesiąt kilogramów!
Czym więc jest dieta SIRT? Czy faktycznie jest warta uwagi?
Dieta została opracowana przez Aidana Gogginsa i Glena Mattena – ekspertów w dziedzinie żywienia, którzy opisali ją w książce „The SirtFood Diet”.
Bazuje na produktach będących aktywatorami sirtuin. Zaraz, zaraz… Zapytasz pewnie, czym są te sirtuiny?
Już wyjaśniam!
Sirtuiny to grupa siedmiu białek, wpływających pozytywnie na nasze zdrowie – zwanymi także „genami młodości”. Spowalniają one procesy starzenia się organizmu, wpływają pozytywnie na metabolizm, a także przyspieszają spalanie tłuszczu oraz regulują poziom insuliny i glukozy we krwi. Dzięki tym zaletom ich aktywacja może pomóc w leczeniu chorób takich jak cukrzyca typu 2 czy choroba Alzheimera.
Ważne jest jednak, aby podkreślić, że ich mechanizm działania w organizmie człowieka nie jest jeszcze dobrze poznany i wymaga to wielu badań.
Efekty?
Jak wskazują badania brytyjskich naukowców – już w pierwszym tygodniu stosowania diety SIRT można schudnąć ok. 3 kilogramów!
Dieta SIRT nie dla każdego!
Dieta SRT ze względu na ograniczenie wartości kalorycznej produktów oraz niektórych składników pokarmowych, nie jest wskazana dla osób bardzo aktywnych fizycznie, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią czy cukrzyków.
Z diety powinny również zrezygnować osoby, cierpiące na przewlekłe choroby i wymagające indywidualnego planu żywieniowego.
Co jeść na diecie SIRT?
Autorzy diety SIRT wymieniają 20 głównych aktywatorów białek Sir, na których powinna bazować dieta:
- czerwona cykoria,
- czerwone wino,
- czerwona cebula,
- daktyle,
- gryka,
- jarmuż,
- kakao,
- kapary,
- kawa,
- kurkuma,
- lubczyk,
- oliwa,
- orzechy włoskie,
- papryczki chilli,
- pietruszka,
- rukola,
- seler naciowy,
- soja,
- truskawki,
- zielona herbata.
Powyższe produkty bogate są w polifenole, czyi silne przeciwutleniacze. Warto włączyć je do codziennego jadłospisu nie tylko na czas trwania diety – ale na stałe!
Podczas trwania diety, poza owocami i warzywami, warto również sięgać po tłuste ryby pełne kwasów omega 3 oraz chude mięso, nabiał, jajka czy warzywa strączkowe.
Zasady diety SIRT w Zdrowo Zrobione!
Dietę SIRT opracowaną przez naszych dietetyków (na podstawie oryginalnej diety) podzieliliśmy na 3 etapy:
Etap 1 trwający 3 dni bazuje na spożywaniu 1000 kcal dziennie. Jadłospis opiera się na 3 koktajlach oraz 1 stałym posiłku.
Podczas etapu 2, trwającego zazwyczaj 4 dni, menu składa się z 2 koktajli oraz 2 stałych posiłków o łącznej kaloryczności 1200 kcal.
Ostatni, 3 już etap, obejmuje 14 dni a kaloryczność posiłków podczas jego trwania wzrasta do 1500. Jadłospis bazuje już na tylko 1 koktajlu oraz 3 stałych posiłkach.
Po zakończeniu wszystkich etapów diety SIRT zalecamy bezpłatną konsultację z naszym dietetykiem. Podczas rozmowy ustalimy Twoje zapotrzebowanie kaloryczne oraz dobierzemy odpowiednią dietę, dzięki której utrzymasz swoje efekty.
Przepis na zielony koktajl sirtuinowy
Składniki:
- 80g jarmużu
- 1 jabłko
- 1 łodyga selera naciowego
- natka pietruszki
- sok z cytryny
- plaster świeżego imbiru
Składniki wyciskamy w wyciskarce do soków lub blendujemy*.
*Przygotowanie koktajlu za pomocą blendera pozwoli zachować o wiele więcej błonnika, a tym samym zapewni większą sytość!